Zeus Altarı

Image

Zeus Altarı

Adatepe Köyü’nün girişinden yaklaşık 10 – 15 dakika bir patika yolu yürüyerek Zeus Altarı’na ulaşabilirsiniz. Kazdağları’nın bol oksijenini ciğerlerinizde hissederek, kuş cıvıltaları ve böcek sesleriyle güzel bir yürüyüş yaptıktan sonra karşınıza çıkan manzara sizi büyüleyebilir. Edremit Körfezi, Ayvalık Adaları ve Midilli Adası manzarasına sahip olan Zeus Altarı mutlaka görmeniz gereken efsanevi bir yerdir.

Burayı efsanevi yapan şey işe şudur; Çok tanrılı uygarlıklarda çoğu zaman büyük beklentilerden önce ve önemli gelişmelerden sonra sunaklarda tanrılara adaklar adanır, teşekkür anlamında gelen hediyeler sunulurmuş. Bu çok tanrılı dinlerde tanrılar tanrısı olarak bilinen en güçlü tanrı Zeus… Zeus Altarı’nın ismi buradan geliyor. Efsaneye göre tanrıların tanrısı Zeus, büyük Truva Savaşı‘nı buradan, yani İda dağındaki Gargaros Tepesi‘nden izleyip yönetmiştir. Bölgede çalışma yapan araştırmacılar da bu yüksek, denize ve Edremit körfezine hakim bir tepe üzerine inşa edilen mekanın Zeus’a ait olduğunu düşünmektedirler.

Antik Çağ’da yaşamış İyonya’lı ozan Homeros, İlyada destanında şöyle diyor;

Uçup giden tunç ayaklı, altın yeleli atların sırtında vardılar, canavarın anası, kaynağı bol İda‘ya, Gargaran’ daydı Zeus’un tapınağı, kokulu sunağı. İnsanları, tanrıların babası durdurdu, atları çözüp sürekli bir dumanla, koyu bir dumanla göz kamaştıran çalımıyla oturup dağın doruğuna, Troia’yı, Akalıların gemilerini süzdü.

Dede Tepe üzerinde bulunan Zeus Altarı olarak tanımlanan alan, kaya kütlesinin işlenmesiyle oluşturulmuştur. Bu kaya kütlesine kayaya oyuk basamaklardan oluşan merdiven ile çıkılmaktadır. Sunak nişleri, oturma platformları ve içi oyularak oluşturulan sarnıç mekanı bulunmaktadır. Sunağın altında bulunan oda büyüklüğündeki, içinde su bulunan bu sarnıça Zeus Mağarası denmektedir. Antik sunağın hemen yanında Çanakkale Savaşları’na katılan Erdem Dede’nin yatırı bulunmaktadır.